Scroll Top

Sinienie palców na zimnie

Objaw Raynaud’a to napadowe blednięcie palców rąk lub stóp, rzadziej czubka nosa lub języka, które występuje pod wpływem zimna lub stresu. Zazwyczaj towarzyszy temu ból rąk i zaburzenia czucia. Najczęściej przypadłość ta dotyka kobiet, statystycy mówią o populacji od 3 do nawet 20%, której dotyka ten problem w różnym nasileniu.

Klasycznie występują 3 następujące po sobie fazy: najpierw palce bledną i widać wyraźną linię oddzielającą zajęty obszar od reszty ciała, następnie sinieją, a po jakimś czasie stają się czerwone. Dla reumatologa ważniejsze jest stwierdzenie występowania 2 pierwszych faz – warto zrobić sobie zdjęcia telefonem, łatwiej wówczas rozmawiać z lekarzem.

Objaw Raynaud’a może występować samodzielnie (wówczas mówimy o chorobie Raynaud’a) lub być wtórny do innych schorzeń. Najważniejszym z nich jest twardzina układowa, z łaciny zwana również sklerodermią. Ponieważ jest to ciężka choroba, warto rozpoznać ją szybko, aby rozpocząć leczenie we wczesnej fazie.

Badaniem przydatnym do oceny, czy blednące i siniejące palce mogą zwiastować twardzinę, jest kapilaroskopia. Polega ona na obejrzeniu pod mikroskopem maleńkich naczynek krwionośnych, widocznych na wale paznokciowym, tuż przed skórkami. Jest to zupełnie niebolesne, szybkie i powtarzalne badanie. Ważne jedynie, aby wykonywał je doświadczony reumatolog, posiadający certyfikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. To gwarantuje jednolity standard, zgodny z zaleceniami Europejskiej Ligi Antyreumatycznej.

Objaw Raynaud’a można leczyć. Na polskim rynku dostępne jest kilka kategorii leków, które można zastosować w tej przypadłości. Najczęściej dolegliwości udaje się złagodzić lub całkowicie wyeliminować.

Skomentuj