Reumatologia

Chociaż zakres chorób w reumatologii jest bardzo szeroki, to pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza z powodu bólu i obrzęków stawów, dolegliwości mięśniowych, uogólnionych bólów ciała. Uważa się, że domeną reumatologii jest każde dolegliwości w zakresie układu ruchu, które nie wiążą się z urazem lub dotyczą więcej, niż jednej okolicy.

Choroby reumatologiczne dają jednak wiele więcej objawów nie związanych z kośćmi i stawami. Mogą to być objawy suchości ust, oczu i miejsc intymnych, pogorszenie tolerancji wysiłku, afty i nadżerki na błonach śluzowych, rumień i obrzęk skóry, łysienie plackowate, zmiany guzowate na podudziach i wiele, wiele innych.

Często dolegliwości stawowo-mięśniowe pojawiają się w chorobach nie związanych bezpośrednio z układem ruchu. Najczęściej są to przewlekłe zapalenia, choroby z autoagresji, zaburzenia hormonalne i nowotwory. Również cukrzyca może powodować problemy stawowe.

Ponieważ stosunkowo nieduża grupa objawów wiąże się z wieloma różnymi przyczynami, zatem niezwykle ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z dolegliwościami każdego pacjenta, jego historią zdrowia i choroby, a następnie przeprowadzić szczegółową diagnostykę – aby niczego nie przeoczyć i bezpiecznie móc leczyć chorego.

Zajmują się tym reumatologia, a w tej dziedzinie niezwykle ważne jest doświadczenie, które zdobywa się w codziennej pracy, zarówno w poradni, jak w oddziale szpitalnym. Z drugiej strony trzeba na bieżąco weryfikować swą wiedzę w czasie szkoleń i konferencji naukowych, bo postęp wiedzy i możliwości leczenia jest w reumatologii bardzo szybki.

Mogę zagwarantować, że moje doświadczenie kliniczne, regularne uczestnictwo w warsztatach i konferencjach naukowych polskich i zagranicznych oraz pełne możliwości diagnostyczne w mojej dyspozycji dają rękojmię rzetelnego diagnozowania i leczenia każdego pacjenta, który zdecyduje się na współpracę ze mną.

Podobne wpisy

Skomentuj