Terapia osoczem wysokopłytkowym

Leczenie przy użyciu osocza z dużą ilością płytek krwi stała się ostatnio bardzo modna. Polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie jej wirowaniu w wirówce z uchylnym rotorem. W efekcie w probówce uzyskuje się krew podzieloną na frakcje: krwinki czerwone u dołu, zaś u góry osocze bogate w płytki krwi.

Osocze jest substancją bogatą w białka, substancje odżywcze, mikroelementy. Posiada również liczne przeciwciała i substancje odpornościowe. Ponieważ pochodzi bezpośrednio od pacjenta i proces obróbki nie wymaga dodawania żadnych obcych substancji – zatem jest bardzo dobrze tolerowany przez chorego, nie uczula i nie powoduje podrażnień.

Osocze wysokopłytkowe wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny. Począwszy od medycyny estetycznej, gdzie stosuje się je do wygładzania zmarszczek, porostu włosów, poprzez wspomaganie gojenia ran w stomatologii, leczeniu owrzodzeń u chirurgów czy nawilżania oka i regeneracji rogówki w okulistyce. Ale najwiekśzy zakres zastosowań terapii A-PRP występuje w dziedzinach zajmujących się narządem ruchu, czyli reumatologii, ortopedii i medycynie sportowej.

Reumatolog używa terapii autologicznym osoczem pacjenta do ostrzykiwania przyczepów ścięgien i więzadeł, na przykład w łokciu tenisisty, zmian w obrębie mięśni, w zapaleniu powięzi podeszwowej (i ostrogach), regeneracji chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Zabiegi z użyciem osocza są bezpieczne, względnie niebolesne i często dają bardzo pozytywne efekty, skutkujące na długi okres czasu. Jest to ich przewagą w porównaniu do klasycznych blokad sterydowych. Z kolei w porównaniu do leczenia preparatami kwasu hialuronowego i chondroityny, leczenie osoczem dostarcza o wiele większej ilości bogatych substancji, w dodatku wyprodukowanych samodzielnie przez organizm chorego i tylko zagęszczonych przy użyciu procesu fizycznego.

Leczenie A-PRP jest dostępne w moim gabinecie. Szczegóły wymagają ustalenia podczas wizyty kwalifikacyjnej – należą do nich zakres zabiegu, ilość leczonych okolic, wykluczenie przeciwwskazań. Doświadczenie pokazuje, że terapię osoczem można zaproponować większości pacjentów i są oni zazwyczaj zadowoleni z efektów leczenia.

Skomentuj