Sinienie palców na zimnie

Objaw Raynaud’a to napadowe blednięcie palców rąk lub stóp, rzadziej czubka nosa lub języka, które występuje pod wpływem zimna lub stresu. Zazwyczaj towarzyszy temu ból rąk i zaburzenia czucia. Najczęściej przypadłość ta dotyka kobiet, statystycy mówią o populacji od 3 do nawet 20%, której dotyka ten problem w różnym nasileniu.

Klasycznie występują 3 następujące po sobie fazy: najpierw palce bledną i widać wyraźną linię oddzielającą zajęty obszar od reszty ciała, następnie sinieją, a po jakimś czasie stają się czerwone. Dla reumatologa ważniejsze jest stwierdzenie występowania 2 pierwszych faz – warto zrobić sobie zdjęcia telefonem, łatwiej wówczas rozmawiać z lekarzem.

Objaw Raynaud’a może występować samodzielnie (wówczas mówimy o chorobie Raynaud’a) lub być wtórny do innych schorzeń. Najważniejszym z nich jest twardzina układowa, z łaciny zwana również sklerodermią. Ponieważ jest to ciężka choroba, warto rozpoznać ją szybko, aby rozpocząć leczenie we wczesnej fazie.

Badaniem przydatnym do oceny, czy blednące i siniejące palce mogą zwiastować twardzinę, jest kapilaroskopia. Polega ona na obejrzeniu pod mikroskopem maleńkich naczynek krwionośnych, widocznych na wale paznokciowym, tuż przed skórkami. Jest to zupełnie niebolesne, szybkie i powtarzalne badanie. Ważne jedynie, aby wykonywał je doświadczony reumatolog, posiadający certyfikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. To gwarantuje jednolity standard, zgodny z zaleceniami Europejskiej Ligi Antyreumatycznej.

Objaw Raynaud’a można leczyć. Na polskim rynku dostępne jest kilka kategorii leków, które można zastosować w tej przypadłości. Najczęściej dolegliwości udaje się złagodzić lub całkowicie wyeliminować.

Skomentuj