Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza choroba układu ruchu. Zazwyczaj jej przyczyna jest nieznana, choć zwyrodnienia stawów częściej pojawiają się w stawach uszkodzonych w przeszłości urazami, narażonych na powtarzające się mikrourazy, a także tam, gdzie występuje nieprawidłowe ustawienie kości (koślawości, szpotawości). Istotą choroby zwyrodnieniowej jest ścieńczenie chrząstki stawowej, uszkodzenie powierzchni kości pod chrząstką, tworzenie wyrośli kostnych – tzw. osteofitów. Szpary stawowe są węższe, w stawach jest ogólnie ciasno i elementy kostne mogą uciskać inne struktury, a nawet ocierać się o siebie.

Na zwyrodnienie stawów cierpi około 20% populacji. Zajęte mogą być duże stawy – kolana, stawy biodrowe, barkowe, małe stawy -najczęściej ręce oraz kręgosłup. W zależności od dominującej lokalizacji objawy mogą się różnić. Jeden symptom natomiast ma charakter uniwersalny – jest to ból. Na początku pojawia się on podczas używania stawu, zwłaszcza gdy działa duża siła lub dźwignia, na przykład podczas chodzenia po schodach, wstawaniu, schylaniu się. W kolejnym etapie ból może pojawiać się przy najmniejszym wysiłku lub nocą. Towarzyszy mu uczucie sztywności stawu, którą czasami daje się rozćwiczyć. Zwyrodniały staw lubi trzeszczeć, coś w nim może przeskakiwać, obrys stawu jest pogrubiały. Pojawia się upośledzenie ruchu stawu, a na koniec przykurcze i zaniki otaczających mięśni.

Najważniejszym badaniem, potwierdzającym chorobę zwyrodnieniową, pozostaje klasyczne zdjęcie RTG. Bardziej wysublimowane badania, typu tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, przydają się do planowanie leczenia operacyjnego. A nie jest to leczenie pierwszego wyboru, zarówno z pozycji lekarza, ani pacjenta.

W leczeniu niezabiegowym można stosować leki przeciwbólowe, rzadziej przeciwzapalne, leki odżywiające chrząstkę – zarówno w postaci doustnej, jak podawanej miejscowo w zastrzykach, osocze wysokopłytkowe i inne metody. Ważne jest stosowanie rehabilitacji, kinezyterapii wraz z doborem ćwiczeń, różnych zabiegów fizykoterapeutycznych, leczenia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.

Ponieważ każdy pacjent choruje inaczej, najważniejszą strategią w leczeniu choroby zwyrodnieniowej jest indywidualny plan leczenia, uwzględniający potrzeby życiowe chorego, jego możliwości fizyczne, choroby współistniejące. Leczeniem może zajmować się ortopeda, reumatolog, lekarz rehabilitacji ze wsparciem fizjoterapeutów, czasami psychologa.

Podobne wpisy

Skomentuj